Directory

Administration

     Dennis Sawyer - Administrative Director
Rhonda Roberts - Administrative Assistant

     Cody Edwards - Assistant Administrative Director (High School)
Demetrious Boomer - Secretary

     Robert Blount - Assistant Administrative Director (Middle School)

     Julie Edwards - Assistant Administrative Director (Kindergarten-5th grade)

     Greg Rohrman - Data Coordinator

Business Department

     Chris Watson - Business Director

     Susan Gagliardi - Finance Specialist/Bus Driver 

     Tiffany Hall - Finance Assistant

Kindergarten

     Sherry Gaskins - Teacher      
Sarah Midgette - Teacher Assistant/Bus Driver  

     Mary Ellen Stalnaker - Teacher
Pat M. Jones - Teacher Assistant/Bus Driver 

1st Grade

     Ely Guthrie - Teacher
Jeanette Lee - Teacher Assistant / Bus Driver 

     Lindsay Partridge - Teacher 
Sheryl Harris - Teacher Assistant 

2nd Grade

     Emily Harper - Teacher
Wendy Jones- Teacher Assistant / Bus Driver 

     Katherine Daniels - Teacher
Cathy Cox- Teacher Assistant / Bus Driver 

3rd Grade

     April Hester  -  Teacher
Wendy Cayton - Teacher Assistant / Bus Driver

      Denise Burns - Teacher
Nobi Smith - Teacher Assistant / Bus Driver

4th Grade

     Brianna Chase - Teacher
Jessie Blango - Teacher Assistant / Bus Driver

     Yvonne Hardison - Teacher
Heather Hayes - Teacher Assistant

5th Grade

     Jane Rankin - Teacher
Toni McLamb - Teacher Assistant / Bus Driver

     Jessica Nunley - Teacher
Sherry Dixon -Teacher Assistant / Bus Driver

6th Grade

     Lori Andrews - LA / SS Teacher

     Kaylah Blount - MA / SCI Teacher

7th Grade

     Debra Lewis - LA / SS Teacher

     Tremayne Perry - Math / Science
  

8th Grade

     Charlon Gibbs Long - Math/Science Teacher

     Grace Nanney - LA / SS Teacher

STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Math)

   Donna Connell

High School

     Jimmy Lee - English 

     Ray Marks - Science 

     Melissa McCarthy - Mathematics

      Rob Anderson - Mathematics

     Crystal DeBose - English

     John Nytz - Social Studies

     Jill Williamson - English / Theatre Arts

     Maureen Donald - Journalism / Public Relations

  Hope Howard - Science

Exceptional Children Program

     Martha Newman - K-12 Coordinator

     Hope King - Teacher

     Valerie Hernandez - Teacher
    
    Deborah Manning - Teacher

     Tosha Clark - Teacher 

Lisa Dudley - Teacher Elizabeth Benton - Teacher
Marvella Jones - Teacher Assistant / Bus Driver

     Ana Reyes - Teacher Assistant   

Trisha Jones - Teacher Assistant / Bus Driver

     Marcia Thompson - Teacher Assistant / Bus Driver
     
    

Physical Education

     Jeremy Forbes - Teacher

     Brandi Wilson - Teacher

 Art

     Daryn Martin - Teacher
     Sheila Eudy- Art Assistant/Bus Driver

Music

     Paula Murray - Teacher

Band

     Mary Beth Bayliss - Teacher

Career Technical Education (CTE)

     Laurie Bennett - Teacher

Yearbook / CTE

     Natascha Gaskill - Teacher

Support Services

   Sandi Prescott - Media Coordinator / Teacher

   Elizabeth Toler - Media Assistant / Bus Driver

   
Polly Sawyer-Instructional Coach (Reading)

    Mark Prescott - Network Administrator / STEAM Teacher /  Technician           

     Sherry Reeves - Counselor

    Margaret Harrell - Social Worker

    Tiffany Bennett-School Nurse

    Michelle Harrelson - K -5 Guidance

Transportation:

     Buddy Cox - Bus Supervisor / Mechanic

Daniel Suggs - Mechanic's Assistant

Child Nutrition:

     Laura Atienzo - Cafeteria Manager

     Melissa Lewis - Cafeteria/ Bus Driver

     Sandy Powers - Cafeteria / After School 

     Rosario Lugo Castro - Cafeteria

     Ramon Hernandez - Cafeteria

Maintenance:

     Greg Murphy - Maintenance Specialist / Bus Driver

     Maria Jacome - Custodian

     Irma Baker - Custodian

     Pete Jones - Custodian